Board of Directors

Daniel P. McGahn

Daniel P. McGahn, age 47, has been our chairman of the Board since July 2018, chief executive officer since June 2011 and president since December 2009. Mr. McGahn also served as our chief operating officer from December 2009 until May 2011, as senior vice president and general manager of our AMSC Superconductors business unit from May 2008 until December 2009 and vice president of our AMSC Superconductors business unit from January 2008 to May 2008. Previously, Mr. McGahn was our vice president of strategic planning and development from December 2006 to January 2008. From 2003 to 2006, Mr. McGahn served as executive vice president and chief marketing officer of Konarka Technologies, which develops and commercializes Konarka Power Plastic®, a material that converts light to electricity. We believe Mr. McGahn’s qualifications to sit on our Board include his extensive experience with our company, including serving as our president since December 2009 and our chief executive officer since June 2011, experience in the power electronics industry and with technology companies, and strategic planning expertise gained while working in senior management and as a consultant for other public and private companies. Mr. McGahn has been a director of our company since June 2011.

Laura A. Dambier
Laura A. Dambier, age 63, has been an independent consultant since January 2017. From January 1997 to April 2015, she worked at Lincoln Financial Group, which has $228 billion in assets under management and operates multiple insurance and investment management businesses through subsidiary companies, where she held a series of positions of increasing responsibility culminating as Senior Vice President, Partner Solutions for Life, Claims and Distribution, and a member of the firm’s corporate leadership group. Ms. Dambier led Lincoln Financial’s Partner Solutions, a corporate shared services organization located across four operating locations. Prior to Lincoln Financial, Ms. Dambier also previously served in positions at the U.S. Senate and the American Embassy in Germany. We believe Ms. Dambier’s qualifications to sit on our board include her broad experience in operations, strategic planning, merger and acquisition integration, financial management, risk management and technology, and her extensive leadership in business, government and not-for-profit organizations. Ms. Dambier has been a director of our company since June 2022.
Arthur H. House

Arthur H. House, age 76, has been Chief Cybersecurity Risk Officer for the State of Connecticut since October 2016. From June 2012 until October 2016, Mr. House was chairman of the Connecticut Public Utilities Regulatory Authority. From January 2009 until May 2012, Mr. House served as Director of Communications of the Office of the Director of National Intelligence and as head of internal and external communications for the National Geospatial-Intelligence Agency, a combat support agency for the U.S. Department of Defense. From January 2002 until January 2009, he served as Senior Vice President of Public Affairs at Connecticut-based Webster Bank, a bank that provides business and consumer banking, mortgage, insurance, trust and investment services. Mr. House has also previously served in various positions at the World Bank, the National Security Council and the U.S. Senate. We believe Mr. House’s qualifications to sit on our board include his extensive experience in the utility industry, his international business and government relations experience and work in both internal and external corporate communications. Mr. House has been a director of our company since September 2016.

Barbara G. Littlefield

Barbara G. Littlefield, age 61, has been chief financial officer of Poseidon Water LLC, a leading developer of water infrastructure projects in North America, since August 2014. From September 2013 until August 2014, Ms. Littlefield served as senior vice president, strategy and corporate development, of Poseidon Water LLC. From February 2011 until May 2013, she was senior vice president of corporate development and a board member of Drax Biomass International Inc., an enterprise securing upstream biomass supply for large British electricity generators. From 2006 to 2010, Ms. Littlefield was an executive vice president and chief financial officer of Verenium Corporation, a joint venture company formed to commercialize second generation 8 biofuels technology. We believe Ms. Littlefield’s qualifications to sit on our Board include her extensive financial and strategic management experience and her particular knowledge of large infrastructure projects. Ms. Littlefield has been a director of our company since May 2019.

Margaret D. Klein
Margaret D. Klein, age 65, has been the Dean of the College of Leadership and Ethics at the Naval War College since June 2017. From 1981 to 2017, Ms. Klein served in the United States Navy and held the rank of Rear Admiral at the time of her retirement. As Rear Admiral Klein, she served as the Secretary of Defense’s Advisor for Military Professionalism. She served as Chief of Staff for U.S. Cyber Command and in 2008 served as Director of Operations for the Navy’s Network Warfare Command. In 2011, Ms. Klein commanded an American military force of five ships, 30 aircraft and over 3,300 Sailors and Marines in combat operations in the Mediterranean Sea. She served as the 82nd Commandant of Midshipmen at the U.S. Naval Academy, where she was responsible for 4,400 Navy and Marine Corps officer candidates. Ms. Klein also commanded an aviation squadron and wing. We believe Ms, Klein’s qualifications to sit on our board include her extensive leadership and management experience gained while serving as a senior officer in the United States Navy and in government and not-for-profit organizations. Ms. Klein has been a director of our company since June 2022.
David R. Oliver, Jr.

David R. Oliver, Jr., age 77, is currently an independent consultant. He served as a strategic advisor, mergers and acquisitions, for European Aeronautic Defense and Space Company North America (EADS NA), a European aerospace corporation, from January 2012 until July 2013. From January 2008 until December 2011, Mr. Oliver served as executive vice president and chief operating officer for EADS NA. Mr. Oliver also served as chief executive officer of the defense division of EADS NA for most of the four years preceding January 2008 except when he was running the EADS portion of the capture effort for the Air Force Tanker program. Before joining EADS NA, Mr. Oliver was stationed in Baghdad as Director of Management and Budget for the Coalition Forces. Prior to that, he served as the United States’ Principal Deputy Undersecretary of Defense for Acquisition and Technology. Mr. Oliver also previously held management positions at both Westinghouse Electric and Northrop Grumman. In the Navy, he commanded diesel and nuclear submarines as well as two submarine groups during the Cold War. His last Navy appointment was as Principal Deputy to the Assistant Secretary of the Navy for Research, Development and Acquisition. Rear Admiral (retired) Oliver’s military decorations include the Defense and Navy Distinguished Service Medals as well as six awards of the Legion of Merit. We believe Mr. Oliver’s qualifications to sit on our Board include his extensive leadership, management and budgeting experience gained while serving as a senior officer in the United States Navy and at EADS, NA, and his valuable corporate governance experience gained while serving as a director for other public and private companies. Mr. Oliver has been a director of our company since September 2006.